21 Mart Dünya Şiir Günü

Türkiye’den Etkinlikler

UNESCO tarafından, şiirin yaygınlaşmasını ve insanlar tarafından daha fazla okunmasını teşvik etmek amacıyla, 21 Mart günü tüm Dünyada Dünya Şiir Günü olarak kutlanıyor. Bütün dünyada bu özel gün boyunca şiirin dilsel çeşitliliğini ön plana çıkaran çok sayıda etkinlik yapılması bekleniyor. Bu yıl Türkiye’de yapılacak etkinliklerin en önemlisi ise Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS), geleneksel “Şiir Sokakta, Şair Yollarda” buluşmasının 11. yılında şiirlerle sokağa çıkması olacak. Şairler, gün boyu Maltepe sokaklarında şiirler okuyarak şiir dergileri dağıtacaklar.

Muğla’nın Datça ilçesinde, Şiir Sokakta İnisiyatifi organizatörlüğünde, 21 Mart Dünya Şiir Günü için düzenlenen etkinlikte Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaşlısı – genci 100’e yakın şiir sever, çeşitli şairlerin şiirlerini okudu. Yaklaşık 2 buçuk saat süren etkinlik boyunca şairler, şiirlerini denize karşı okudular. Etkinliği takip eden halk, ilgiyle dinledikleri şiirlerin ardından coşkuyla alkışladılar.

Dünya’dan Etkinlikler

İtalya’nın başkenti ve rüya kent Roma’da, 21 Mart Dünya Şiir Günü onuruna, Santa Cecilia Devlet Konservatuarı’nda, Türkiye’den ve 14 farklı ülkeden şairlerin katıldığı özel bir şiir gecesi düzenlendi. Gece, Roma Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Birliği (EUNIC) destekleri ve himayelerinde gerçekleşti.

Türk Şiiri ve Şairi

Dünya ortalamasına kıyasla Türkiye’de çok sayıda eserleri halka mal olmuş şair bulunuyor. Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Atilla İlhan, Orhan Veli, Sezai Karakoç, Süreyya Berfe İsmet Özel ve Ataol Behramoğlu gibi önemli şairler Türk Edebiyatında silinmesi mümkün olmayan anlamlı izler bırakmışlardır. Öyle ki, İstiklal Marşımız okunduğunda küçük büyük bütün yurttaşlarımızı tesiri altına alan o derin anlamlı dizelerin sahibi de bu özel şairlerin başını çekmektedir.

Cumhuriyet dönemi şairlerimiz, dönem şartlarının zorluğu, dünya üzerinde aralıksız devam eden savaş iklimi ve yokluk yıllarından da ilham alarak, edebiyatımıza birbirinden değerli pek çok eser kazandırmışlardır. Fakat içinde bulunduğumuz dijital çağda, şiire olan ilgi gün geçtikçe azaldığı gibi, yetkin ve kalemi kuvvetli yeni nesil şairlere rast gelmek de bir o kadar zorlaşmaktadır.

Bu vesileyle tüm okurlarımızın Şiir Günü kutlu olsun.