Bir Roman Karakteri Neden Çok Önemlidir?

Bir romanı bir dizi cümle olmaktan kurtarıp ona hayat veren bazı önemli ögeler vardır. Örneğin, bir romanın okuyucuda etki bırakması ve onu kısa sürede içine çekebilmesi için ince tasarlanmış bir atmosfere ihtiyacı vardır. Bir mekanın atmosferini etkileyen iki önemli faktörden bahsedebiliriz. Bunlardan biri mekanın kendisidir. Yani maddeden oluşan, rengi, uzunluğu, açısı gibi fiziki özellikleri olan ve kendi başlarına hareket edemeyen objeler bütünü. Bir diğer önemli faktör de insanın hissiyatları ve tepkileridir.

Romanlara karakter yaratmadan önce mutlaka çok iyi gözlem yapmak gerek. Sadece kendisini gözlemleyen ve diğer insan davranışlarını kusurlu bulan yazarlar eser üretmek yerine kendi karakterlerini ele vermekten başka bir şey yapmazlar. Hatta Falih Rıfkı Atay gibi çok fazla röportaj yapmak da yazarın gelişmesini sağlayacaktır.

Roman Karakterleri Neden Bu Kadar Önemli

Herhangi bir oda düşünün. Bu odada bir kapı, pencere, renkli duvar kağıtları, güzel bir koltuk, bir masa ve bir halı olsun. Şu haliyle bu oda bir mekan olsa da okuyucuda henüz istenilen bir etkiyi vermesi imkansız. Her okur kendine göre bir oda hissi ile kitabı okumaya devam edecek. Şimdi işi bir adım daha ileri götürelim ve odanın kapısı açılsın. Kapıdan elinde bir mendil tutan bir kadın girdiğini düşünelim. Koltuğa doğru yürüyor ve oturuyor. Senaryoyu yaratmak bizim elimizde olduğundan kadının annesinin bir cinayete kurban gittiğini varsayabiliriz.

Tam bu anda, okuyucu muhtemelen odaya bir atmosfer bağlamaya başlayacaktır. Ancak, bu yeni atmosfer hala yazarın vermek istediği etkiyi sağlamaktan çok uzakta duruyor. Nedeni aslında çok açık değil mi? Bu kadının kim olduğunu ve nasıl özellikler taşıdığını henüz bilmiyoruz.

Odaya yeni giren kadının çok üzgün olduğu düşünülebilir. Ancak Albert Camus’nun Yabancı’sını bilenler her insanın annesinin ölümüne aynı tepkiyi vermeyeceğini de bilirler. Bazı insanlar toplumsal hissiyatlara uzak kalmış, Camus’nun yorumu ile yabancılaşmış olabilir. Ya da karakterimiz hırslı ve sinirli bir yapıya sahip olduğu için annesinin katiline kin besliyor olabilir. Hatta annesini kendi öldürmüş bile olabilir. Kim bilir belki annesi yıllardır ona işkence yapmıştır ve ölümü onu mutlu etmiştir!