Günümüzde yaşı ne olursa olsun edebiyata ilgisi olan insanların faydalanabileceği çeşitli edebi kurslar bulunmaktadır. Yaratıcı yazarlık kursu, yazarlık atölyesi, hızlı kitap okuma teknikleri kursu ve kitap okuma toplulukları gibi kurslar en yaygın olanlarıdır. Bu kurslarla ilgili en merak edilen soruları ve ayrıntılı yanıtları aşağıdaki yazımızda sizler için derledik.

Edebiyat Kursları Neden Önemlidir?

Hayatlarının bir kısmında edebiyatla profesyonel anlamda veya hobi olarak ilgilenmiş bütün insanlar için edebiyat ortamlarında bulunmak veya bir edebiyat kursuna katılmak önemlidir. Peki, neden? Öncelikle bu işi profesyonel olarak yapacak olanların, yani hayatlarını yazarlık yaparak kazanmak isteyenlerin, dil bilgisi kurallarına hakim olması gerekir. Bu kuralları iyi kullanan yazarlar daha az hata yapar, daha yalın metinler oluştururlar. Ayrıca yazarak hayatını sürdürmek isteyen kişilerin yazı oluşturmaya dair çeşitli teknikleri bilmesi de hem onların işini kolaylaştıracak hem de okurların daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Edebiyatı hobi olarak yapmak isteyenler; kitap okumak ve etkili eleştiri yapmak isteyenler veya edebi yazılar yazmak isteyenler için de kurslar önem taşımaktadır.

Edebiyat Kursları Pahalı Mıdır?

Bazı edebiyat kurslarının fiyatı yüksek olabilir. Örneğin, başarılı bir yazardan bire bir ders alma imkanınız vardır ama bu dersler diğer kurslara kıyasla daha pahalı olacaktır. Fiyatı bu derslere kıyasla daha uygun olan kurslar bulmak da mümkündür: özel kurumların birebir olmayan dersleri gibi. Ayrıca devletin İSMEK gibi bazı organlarında yazarlık atölyesi ve hızlı kitap okuma kursları gibi ücretsiz kursları bulunmaktadır ve tüm vatandaşlar bu kurslardan ücretsiz yararlanabilmektedir.

Hangi Edebiyat Kursunu Seçmeliyim?

İlgi ve ihtiyacınız doğrultusunda kendiniz için en doğru kursu seçmeniz oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yani, eğer etkili bir şekilde roman okumak, karakter analizi yapabilmek, ana fikir bulmak, yapıcı eleştiri yapabilmek istiyorsanız, seçmeniz gereken kurs kitap okuma kursu olmalıdır. Profesyonel anlamda yazarlık yapabilmek, metin yazarı olmak, reklam sektöründe çalışabilmek veya benzer bir alanda ilerlemek istiyorsanız yazarlık atölyesini seçmeniz daha doğru olacaktır. Yazarlığı daha edebi bir boyutta yapmak istiyorsanız; roman, şiir, öykü veya deneme yazmak istiyorsanız yaratıcı yazarlık kursunu tercih etmeniz daha mantıklıdır.