21. yüzyılın hayatımıza kattığı en büyük endüstrilerden biri olan bilgisayar oyunu ya da video oyunu endüstrisi en hızlı gelişen sektörler arasında yerini aldı. Her geçen gün daha da popüler hale gelen bu sektörün ürünleri gördüğü ilgi neticesinde kitapçılarda da yerini aldı. Öyle ki bu sektörün ürünleri sadece video oyunu olmakla kalmadı, gamer’lar için “gaming” ile ilgili birçok kitap yazıldı. Bu kitaplarla ilgili bilgi vermeden önce “gaming” kavramı ile ilgili sıkça sorulan soruları derledik ve aşağıda yanıtlarına yer verdik.

  • Gaming ne demek?
  • Gamer ne demek?
  • Gamer kitapları nelerdir?
  • Gamer kitapları nerede satılır?

Gaming Ne Demek?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan İngilizce kökenli bu kavramın Türkçe dilinde tam bir karşılığı bulunmasa da bu kavram “oyun oynama” anlamına gelmektedir ve genellikle video oyunları ile kumar sektörü için kullanılır.

Gamer Ne Demek?

Gamer kelimesi yine Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan İngilizce bir kelime olup Türkçeye oyuncu olarak çevrilebilir. Yine de “gamer” kelimesi başlı başına evrensel olma yolunda ilerleyen bir kavramdır ve bu kavram aslında video oyunu tutkunlarına verilen genel addır.

Gamer Kitapları Nelerdir?

Günümüzde gamer’lar için yazılmış çeşitli kitaplar mevcuttur. Bu kitaplar genellikle usta gamer’lar tarafından yazılmıştır ve seri olarak basılır. Kitapların içeriğini çeşitli video oyunlarının tanıtımları, o oyunlara dair çeşitli püf noktalar ile stratejiler, o oyunların oluşmasına dair hikayeler ve oyunlara dair diğer birçok bilgi oluşturmaktadır.

Bu tür kitaplar haricinde gamer’ların ilgisini çekebilecek sayısız çeşitte kitaplar da basılmıştır. Bunlardan bazıları video oyunu yaratmak için bilgiler verirken, bazıları ise sadece dünya çapındaki ünlü gamer’lara dair bilgiler vermektedir. Örneğin, dünya rekorlarına yer vermesiyle bilinen Guinnes World Records serisinin sadece gamer’lara özel bir baskısı vardır ve bu baskıda sadece “gaming” rekorlarına yer verilmektedir.

Gamer Kitapları Nerede Satılır?

Artan ilgi sonucu günümüzde neredeyse her kitap dükkanında gaming ile ilgili en az bir kitap görebilmek mümkündür. Fakat internet kitapçıları, gaming ilgisi olan okuyuculara daha geniş seçenekler sunmaktadır.