Yazar olmak, hem amatör hem de profesyonel anlamda, yüzyıllardan beri dünyadaki en saygın meslekler arasında bulunur ve uzun zamandır da bu saygınlığını korumaktadır. Özellikle günümüzde yazar olmaya dair ilginin hızla arttığı görülüyor. Bu yazımızda sizlere yazar olmaya dair en önemli beş tavsiyeyi derledik.

1. Öncelikle Bol Bol Okuyun

Yazar olmaya giden yolda ilk adım bol bol okumak olmalıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi işi yapmadan önce öğrenmek, uygulamadan önce incelemek veya denemeden önce gözlemlemek yazar olmanın da vazgeçilmez ilkelerindendir. Bu sebeple yazar olmaya başlamadan önce farklı farklı türlerde bol bol roman, öykü, deneme gibi metinler okumak en iyisidir.

2. Yazma Becerinizi Geliştirin

Okuyup gözlemledikten sonra hemen yazmaya başlamak çok da doğru bir karar olmayacaktır. Tıpkı bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek için bol bol pratik yapmak gerektiği gibi yazarlık yapmak için de öncelikle okuyarak ve yazarak pratik yapmak gerekmektedir. Yazma becerinizi geliştirmenin çeşitli yolları vardır. Bu yolları sıkça sorulan sorular makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

3. İlgi Alanlarınızı Keşfedin

Kendi ilgi alanlarınızla ilgili yazmak hem sizi daha başarılı bir yazar yapacak hem de yazarlıktan zevk almanızı sağlayacaktır. Büyük ihtimalle aradığınız o ilham da kendi ilgi alanlarınızla dair bir konu seçtiğinizde daha çabuk gelecektir. Yani, neye ilgi duyuyorsanız o konuyla ilgili yazmanızın hem sizin için hem de okurlarınız için çok daha iyi olacağı öngörülmektedir.

4. Plan Yapın

İster koca bir roman yazıyor olun, ister bir sayfalık bir dergi yazısı, her durumda yazınıza genel bir plan yapmak işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Yazınızın yapısıyla ilgili, işleyişiyle ilgili, ana fikriyle ve temasıyla ilgili yazmaya başlamadan plan yapmanız hem amacınızdan sapmamanıza yardımcı olacak hem de yazınızı daha çabuk bitirmenizi sağlayacaktır.

5. Yazmaya Başlayın

Artık planınızı da yaptığınıza göre beyninizi zorlamaya ve yazmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada her yazarın farklı tepkileri olabilir, hatta bazıları ilham yakalamakta zorlanabilir. Bizim tavsiyemiz kendinize uygun bir ortam yaratmanız, kahvenizi içmeniz ve gerekirse beyninizi oldukça zorlamanız yönünde. Hedefinize ulaşmadan o masadan kalkmamak da daha uzun süre yazı yazmak için etkili bir yöntem olabilir.