Bir makalemizde sizlere nasıl yazar olabileceğinizi anlatmıştık. Fakat bu makalemizde nasıl başarılı bir yazar olunacağını anlatmamıştık. Başarılı bir yazar demek yazıları ilgi çeken bir yazar demektir ve başarılı bir yazar olmanın bazı püf noktaları vardır. Bu yazımızda o püf noktalarını sizlerle paylaştık.

Bazı yazarlardan, öğretmenlerden ve hatta psikologlardan derleyip topladığımız bilgilere göre etkili bir yazı (roman, kısa hikaye, şiir vs.) yazmak için aşağıdaki elementler büyük bir önem taşıyor.

  • Merak unsuru
  • Karakterler
  • Söz sanatları ve kalem gücü
  • Akıcılık

Merak Unsuru

Merak unsuru bir yazıyı -kısa hikaye, roman, şiir vs- ilgi çekici hale getirmek için vazgeçilmez bir ögedir. Psikologlara göre kişide uyanan merak hem sıkılmaya yok eder hem de uykuyu kaçırır. Eğer okuyucularınız yazılarınızı bir çırpıda hiç sıkılmadan okusun istiyorsanız, aradığınız şey merak unsuru.

Bir yazıyı okurken okuyucuda merak uyandıran her ögeye merak unsuru denir. Çeşitli merak unsurları vardır. Gizem yaratmak ve tüm okları bu gizeme doğrultmak bir tür merak unsurudur. Ayrıca çeşitli merak teknikleri vardır. Örneğin, sıralaması A, B ve C olan bir hikayeyi A, C ve B sıralamasıyla okuyucuya vermeniz yine bir merak yaratacaktır.

Karakterlerinizi Sevin, Sevdirin

Yazdığınız şey ne olursa olsun, roman olabilir, kısa hikaye olabilir ve hatta şiir olabilir. Kısacası içerisinde herhangi bir karakter bulunabilecek bir yazı yazıyorsanız o yazıyı başarılı kılmak için olmazsa olmazınız karakterlerinizi sevdirmektir. Bu demek değildir ki karakterleriniz iyi özellikleri olan iyi insanlar olsun. Mesela Batman’deki Joker karakteri “kötü” bir kişilik olsa da büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Uzmanlara göre bunun sebebi Joker’in orijinal ve tahmin edilemez bir kişiliğidir ve yaptığı kötülükleri sebepsiz yere yapmıyor oluşudur.

Güçlü Bir Kalem İçin Söz Sanatlarından Yararlanın

Kaleminizin güçlü olması başarılı bir yazı yazmakta çok önemli bir rol oynamaktır. Kalem gücü kişiye özgüdür ve genelde sonradan değiştirilebilen bir şey değildir fakat daha etkili olmak için söz sanatlarından faydalanabilirsiniz.

Akıcılık

Dilerseniz Yaşar Kemal gibi sayfalarca betimlemeler yapabilirsiniz ama ipin ucunu kaçırıp akıcılığı kaybederseniz okuyucularınızı da kaybedebilirsiniz.