Daha önceki yazımızda sizlere 5 adımda yazar olmanın yollarını anlatmıştık. Ancak yazar olmaya dair her şeyin bunlarla sınırlı olmadığını bildiğimizden dolayı hala sorularınız olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle yazar olmaya dair sıkça soruların soruları derledik ve bu yazımızda bu sorulara ve yanıtlarına yer verdik.

1. Yazma becerimi nasıl geliştirebilirim?

Yazma becerinizi geliştirmenin çeşitli yolları vardır. Bu yollardan biri ve en etkili olanı yazmayla ilgili kurslara gitmektir. Mesela “Yaratıcı Yazarlık Kursu” günümüzde oldukça yaygın olan bir programdır. Yazma becerinizi geliştirmenin bir başka yolu ise bu konuyla ilgili kitaplar alıp daha sonra kendi kendinize pratik yapmaktır. Hatta mümkünse pratiklerinizi profesyonel birine göstermek size büyük bir fayda sağlayacaktır.

2. Nasıl yazarak para kazanabilirim?

Yazarak para kazanmadan önce ne yazarak para kazanmak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin metin yazarlığı yaparak, çeşitli tanıtım yazıları yazarak para kazanmak diğer yöntemlere kıyasla daha kolay bir yoldur. Bunu yapmak için çeşitli kurumlara veya freelance sitelerine başvurabilirsiniz. Bunun haricinde gazetelerde ve dergilerde yazmak da size para kazandıracaktır fakat bunun için ilgili üniversite bölümünü bitirmeniz zorunlu olmasa da mesleki yeterlilik ve deneyim gerekebilir.

3. Yazılarımı nasıl yayımlayabilirim?

Eğer yazınızın bir dergide yayımlanmasın istiyorsanız, yazdığınız yazı söz konusu derginin veya dergilerin kriterlerine uyuyorsa e-posta veya mektup yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul olursa yazınız dergide yayımlanır.

Roman yazdıysanız ve onu yayımlatmak istiyorsanız ilgili yayın evine başvurmanız gerekir. Onay almanız halinde romanınız roman başı komisyon yöntemiyle kitapçılarda satışa sunulacaktır. Eğer isterseniz kitabınızı anlaştığınız matbaa ile kendiniz de bastırabilirsiniz. Daha sonra bastırdığınız kitapları belli ücret karşılığında kitapçılarda satılmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılarınızı yayımlamanın bir diğer yolu ise WordPress gibi siteler ve internet bloglarından faydalanmaktır. Bu sitelerde ücret ödemeden kısa hikayeler ve şiirler gibi çeşitli türdeki yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

4. Yazılarımı nasıl popüler yapabilirim?

Yazıların özgün ve kaliteli ise nihayetinde yazılarınız görmesi gereken değeri görecektir. Yine de şans bu konuda büyük bir faktördür. Onun haricinde yürüteceğiniz çeşitli tanıtım, reklam ve “tık alma” stratejileri yazılarınızı hızla popüler hale getirebilir.