Kitapları Sevindirebilmek İçin Bir Gün: Kitap Hediye Günü

Dış görünümümüze özen gösterdiğimiz kadar iç dünyamızı da önemsiyor muyuz? Peki, mutluluğu elde etmek için ya da daha mutlu olabilmek için ruhumuza gereken özeni göstermemiz gerektiğini biliyor muyuz?

Ruhumuza iyi gelen en iyi şey müziktir denir hep. Bense müziğe ek olarak kitapların da olduğunu düşünenlerdenim. Kitapların boş zamanlarda okunacak kadar değersiz olmadığı, hayatımızın tam merkezine konulması gerektiği taraftarıyım. Zaman akıp giderken okuyamadığım her bir sayfa için huzursuz olanlardanım.

Bence, farklı ruh halleri için farklı kitaplar olmalı kitaplığımızda. O gün için enerjimiz mi yüksek, sürüklenmek mi istiyoruz bir olaydan başka bir olaya, açarızPaula Hawkins’in Trendeki Kız’ını soluksuz takip ederiz yaşananları, gözümüzü dahi kırpmadan. Psikoloji bilimine ilgi duyuyorsak koyarız başucumuza Oytun Erbaş’tan Psikiyatrinin Kara Kitabı ’nı, yolculuk ederiz beynimizin labirentlerle dolu dünyasına. Çoğu insanın tercih ettiği gibi kişisel gelişim kitaplarına meraklıysak ve içi boş olmayan bu türde gerçek bir kitapsa istediğimiz, alırız Nüvit Osmay’ın İnsan Mühendisliği kitabını, doya doya geliştiririz kendimizi, veririz ruhumuza en güzel hediyeyi.

Kitapların da Mutlu Olduğu Bir Gün

Hep kendi ruhumuzu hediyelere boğmayalım, biraz da sevdiklerimizi mutlu edelim diye, her yıl nisan ayının üçüncü pazar günü “Kitap Hediye Günü” olarak belirlenmiştir.

Bu gün öyle güzel bir gündür ki paylaşmayı öğretir insana. “Ben bu kitabı okudum, ruhumu çok mutlu ettim. Seni öyle çok önemsiyorum ki senin de ruhunun aynı şekilde mutlu olmasını istiyorum.” demektir.

Bu gün öyle güzel bir gündür ki kitapları sevdirir insana. “Ben senin bu hayatta nelerden hoşlandığını biliyorum ve bu kitabın içinde yaşayanlar da aynı sana benziyor aslında.” demektir.

Sadece sevdiklerimizin ruhuna değil de hiç tanımadıklarımızın ruhuna da dokunabiliriz bu günde aslında. Otobüste, metroda ya da bir parkta okumalıyız kitaplarımızı, merak uyandırmalıyız etrafımızdaki insanlarda. Belki okurken birden yarıda kesip, hiç ummadığı bir anda, kitabımızı en dikkat kesilenin tutuşturmalıyız ellerine. Yüzlerindeki o şaşkınlık ve mutluluk karışımı ifade, iyi ki de yapmışım dedirtir hep insana.

Böyle günler hep vesile iyiliklere güzelliklere… Belki bir kitabınız eksilecek kitaplığınızdan ama mutlu bir insan kazanacaksınız emin olun sonunda.