Öykü Yazmaya Dair İpuçları

Çoğumuz beğenerek okuduğumuz ve bir solukta bitirdiğimiz bir öykünün sona ermesine üzülür, bir sonraki öykü için sabırsızlanırız. Her öykü, içinde başka bir hikâye, başka bir karakter ve başka bir dünya barındırır. Her öykünün kendine has özellğinden dolayı, en ünlü yazarların öyküleri bile sanki farklı kalemlerden çıkmış gibi farklılık gösterir. Bu öykülerden bazılarını kendimize yakın görürken bazılarını da sıradan bulabiliriz. Öykü yazarlığı roman yazarlığından oldukça farklıdır. Öykünün okunabilmesi için karakter ve olay kurgusunun seçimi oldukça önemlidir. Ayrıca seçilen sözcükler ve cümleler o kadar önemlidir ki, bazen bir sayfada anlatılması gereken bir olayı öyküde bir cümlede anlatmak zorunda kalırsınız, çünkü öykü romanların uzun betimlemelerinden ve gösterişli cümlelerinden uzaktır. Öykü yazarlığını farklı kılan en önemli unsurlardan bir tanesi de roman boyutunda yazılabilecek bir kurguyu daha kısa bir yazıyla ortaya koyabilme başarısıdır.

Öykü Yazmaya Dair İpuçları

Öykü yazarlığı kimilerine göre bir ilham kaynağının, kimilerine göre ise sıkı bir çalışmanın ürünüdür. Kimileri kendisi için yazdığını ifade ederken, kimileri de siyasi, politik, toplumsal olayları doğrudan yazmak yerine öyküye başvurarak okuyucuyu düşünmeye sevk etmeyi sever. Gerekçeniz ne olursa olsun öykü yazmaya başlamak isteyenler için pek çok fırsat alanları bulmak mümkündür. Bunların başında yazarlık ve öykü yazarlığı hakkında yazılan kitaplar, online kurslar ve yazarlık atölyeleri gelmektedir. Yazmanın yaşı yoktur ve 7’den 70’e herkesin yazmaya değer bir hikâyesi vardır. Size uyan en iyi yöntemi bulduktan ve uyguladıktan sonra, aşağıda sizin için derlediğimiz ipuçlarından da faydalanarak hikâyenizi kağıda dökmeye başlayabilirsiniz:

  • Yazdığınız hikâyeden öncelikle siz keyif alabilmelisiniz.
  • Okurunuza kendini yakın hissedebileceği en az bir karakter sunmaya çalışın.
  • Hikâyenin başı ve sonu mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. Okuyucu, hikâyede kaybolmamalı ve bir sonraki cümleyi iple çekmelidir.
  • Planlayarak yazın. Yazmış olduğunuz ilk cümlenin nereye varacağını bilmeden yazmaya başlamamalısınız. Öykü içerisinde kaybolmamak için hangi olayın nerede biteceğini iyi planlamalısınız.
  • Öyküyü yazarken başarılı olmayı değil, arzuladığınız şeyi ortaya koymayı hedefleyin.
  • Başlık, olay örgüsüne bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinden hikâyenin sonunda atılmalıdır.
  • Okura yansıtmak istediğiniz duyguları yansıtacak doğru sözcükler seçin.
  • En önemlisi, yazmaktan asla vazgeçmeyin. Her zaman kendinizi ve öykülerinizi geliştirmeyi hedefleyin.