Sabırtaşı Yazarlar ve Şairler

Hepimiz birşeyler okuruz, araştırırız ve öğreniriz. Bir kurguyu okuyarak, yazarın hayal dünyasında olan şeyleri kaleme dökmesine şahit oluruz. Şairlerin mısralarıyla da inişli çıkışlı duyguların ahenginde kayboluruz. Okumak her yaştan insan için vazgeçilmezdir. Bazen kısa hikayeler okur, başka hayatlardan ilham alırız. İlla ki okuduklarımız bizi etkiler, iç dünyamızdan geçer, bizi olgunlaştırır. Hiç unutmam, gençken okuduğum kitaplardan biri olan Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı romanın etkisinden çok uzun süre çıkamamıştım

Peki hiç düşündünüz mü bu kitaplar nasıl yazılıyor. Aylar, yıllar bazen de bir ömür sürebilen eserler var. Günlerce, haftalarca hiçbirşey yazamayıp, sonra birden yazmalar var. Sayfalarca yazıp sonra beğenmeyip çöpe atıp tekrar yazanlar var. Kısaca, hiç de kolay olmayan sancılı bir süreçtir yazmak.

Yazar olmak sabırtaşı olmayı da beraberinde getiriyor.

Yazarken Neleri Paylaşıyorlar?

Sevin Okyay’ın “Ara Sıra ve Daima” www.aydinlik.com.tr kitabındaki gibi çevresindeki kişilerden bahsedenler var. Bunun yanında kendi hayatından yaşadığı tecrübe ettiği şeyleri anlatan yazarlar var. Tamamen kurguyu kurup hayal gücüyle ya da bu dünyada olmayan şeyleri yazanlar var. Mizah , dram, komedi, oyun, senaryo yazanlar var. Aslında oldukça kapsamlı, yetenekle harmanlanan, tecrübeyle gelişen, sabırla şekillenen bir meslek yazarlık.

Teknolojinin gelişmesi ile yazarlık mesleğinde de bir takım kolaylıkların ortaya çıkmaya başladığı aşikardır. Eskiden eserlerini mürekkebe batırıp yazanlar, zamanla daktilo günümüz dizüstü bilgisayarına kadar ilerledi. Ancak, eminim ki bir yazarın çalışma odasında, daima, bir not defteri kalem belki dolma kalem ve daktilo hep yerini koruyacaktır.

Bir kurgu kitabı yazmanın belki de en güzel yanı, sonunda ne olacağının aslında yazan kişi tarafından da tam olarak bilinememesidir. Evet, yazar olayları ve karakteri kurgular, planlar, hesaplar yapar, ancak ne sonunu, ne de gidişatı tam olarak bilemez. Herşey yazarken şekillenir. Öyle ki, bazen kurgu tıkanır kalır günlerce, aylarca yazamayabilir. Uykusuz geceler, sıkıntılı süreçler hep olacaktır, eser, adım adım ve sabırla tamamlanacak ve okuyucuyla buluşacaktır.

Şimdi gelelim biz amatör olarak yazanlara: Herşeyin başı eğitim, bu konuda eğitim almak açılan kurslara ve seminerlere katılmak bizlere yön verecektir.. Hergün düzenli olarak sabırla, bir cümle olsa bile yazmak gereklidir.

Yazar sabırtaşıdır, çatlamaz, çatlarsa yazar olmaz.