Tarihi Romanların Modası Başladı!

Dünyanın her yerinde, birçok insan, toplumsal tarihlerine, insanlık tarihine ve bölgesel tarihlere meraklıdır. Hemen her ülkenin eğitim sisteminde tarih bilimi çok önemli bir yer kaplar. Tarihe duyulan zorunlu saygının getirisi olarak, bundan yüzlerce ve hatta binlerce yıl önce yaşamış olan karakterlerin izini sürmek ve o döneme daha yakından bakabilmek mümkün oluyor. Son dönemde, tarihi karakterlerin yer aldığı roman sayısında da bir artış gözlenmekte. Öyle görünüyor ki, ülkemizde son zamanlarda büyük bir ilgi toplayan Osmanlı Dönemi dizileri, romanlara da yansıyacak. Edebiyat dünyamızda önemli bir açığı kapatacak olan bu anı ya da dönem kitapları umalım ki yeteri kadar araştırma yapıldıktan sonra yazılsın. Bazı yazarların bu gibi kitaplar yazarken kendilerini o atmosferde hissedebilecekleri kasabalara gittiklerini biliyoruz.

Tarihi araştırma kitaplarına en son örneklerden biri de oyuncu Başak Sayan’ın yazdığı “Nigahdâr” romanı. Bu kitapta, Sayan, bizi Abbasi Dönemine götürüyor ve bu dönemde yaşamış bir karakterin ruhunda Hallâc-ı Mansûr’un yıllardır kayıp olan risalelerinin izini sürüyor.

Dönem Edebiyatı Neden Çok Önemli?

Dönem edebiyatı bana kalırsa insana en büyük derslerden birini veriyor. Çağ değişse de, konfor anlayışı, siyasi rejimler, teknoloji ve bilim baştan aşağı yenilense de, aynı kalan bazı unsurlar var. İnsanın hisleri ve insanın kendi doğası.

Tarih tekerrürden ibarettir demiş atalarımız. Gerçekten de, dikkatli incelendiğinde, hep aynı devran döner durur. Yeni çağın yeni kılıklı insanları binlerce yıldır süregelen tavırları sergiliyorlar. Düzen değiştikçe gizli kalan bazı tavırlar, gizli kapaklı odalarda yaşanmaya devam ediyor. İşte dönem edebiyatının en etkileyici unsurlarından biri, farklı zamanlarda ve farklı toplumsal baskılar altında benzer olayların yaşanmasının insanda bıraktığı etkinin de farklılaşması.

Tarihe duyulan ilgi, şüphesiz, Anadolu gibi binlerce yıldır kültürel zenginliklere ev sahipliği yapan coğrafyalarda daha yüksek. Mesela, Amerika kıtasında bundan binlerce yıl önce yaşanmış bir dönem o kadar ilgi çekici değilken, Anadolu ve civarında yaşanmış her dönem mutlaka binlerce farklı ve heyecan dolu hikayeyi de beraberinde taşıyor. Umarız dönem edebiyatına duyulan bu ilgi bir süre daha etkisini kaybetmez ve ustalık kazanacak yazarlar epik romanlar yaratırlar.