Tüm Hikayeler Size Çıkıyor

Kitap demek milyonlarca sayfa bilgi demek, eğer yazı ve kitaplar olmasaydı en temel öngörü ile bugünkü halimizden çok uzak, sadece elimizde birtakım aletler ile koşturan canlılardan ibaret olurduk. Bundan on binlerce yıl öncesinde beynimizde yaşadığımız bilinç devrimi ile insanoğlu, binlerce buluş yapmış ve bugün modern çağ diye adlandırdığımız günlere gelmiştir.

Çocukluktan Başlar Bu İşler

Günümüzde kitaplar ile ilk tanışmamız genellikle çocukluk dönemlerindeki o küçük kısa hikayeler ile başlar ve onları bize hep birileri anlatsın isteriz. Okuma ve yazmayı sökmek ise, her çocuk için adeta yeni bir devrimdir. İşte burada o kısa hikayelerin önemi ortaya çıkar. Onlar bizi kısa ama bir o kadar da uzun bir yolculuklara götürür. Adeta hayal dünyamızı baştan sona aydınlatırlar. Çocukların belki de en büyük hayali yine kendi hayalleridir. Bu nedenle çocuklar için hikayeler yazılırken onların hayal dünyasını gerçekten de zorlayacak ve sorgulama gücünü artıracak hikayelere ihtiyacımız vardır. Bu, bir ülkenin geleceği için de çok önemlidir.

Biraz daha büyür ve farklı durumlar ile karşı karşıya kalırız; irdelemeye başlar, bazı sorular sorarız kendimize. Bu dönemler, belki de kitap okumanın en zevkli dönemleridir. Okudukça, çok farklı bir dünyaya sahip olur insan. İşte bunun farkına varanlar, kendi içinde bir dünya oluşturur ve geleceğinin karakter dolu adımlarını atmaya başlar. Şiirler, dünya edebiyatı ve felsefenin temelleri bu dönemde atılır. Bu sizi belki de bir yazar olmaya bile götürür.

Şekillenmeye başladı işte her şey, yavaş ve emin adımlar ile geldiniz şu anki durumunuza. Artık dünya, tüm çıplaklığı ile karşınızda, hikayelerini sizin için biriktirdi. Belki de çok farklı bir dünyanın içindesiniz; ancak şu an geriye dönüp baktığınızda yalnızca dakikalar ile sayılı anılarınız, size yaşadıklarınızı anlatmada zorlanabilir. Tam bu noktada yazmaya başlarsanız; yazdıkça tüm iğrençlikleri, güzellikleri, mutlu anları, insanları, sevdiklerinizi, nefret ettiklerinizi ve kendinizi görmeye başlarsınız. Belki bir küçüğün tüm hayalleri olacaksınız, belki de aşıkların dili, kim bilir belki siz yazmasanız birileri yazacak bunları. Siz en iyisi yazar olmaktan vazgeçmeyin.